Yayıncılar Telif Hakları Ve Lisanslama Meslek Birliği Temmuz-Ağustos 2020 Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

15.9.2020

Meslek Birliğimiz, Temmuz-Ağustos ayları içerisinde İstanbul, Ankara, Aydın olmak üzere 3 farklı ilde 40 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 40 iş yerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonucunda 17 iş yerinde 71.054 adedi kitap olmak üzere toplam 173.993 adet korsan materyale el konuldu.

2020-2021 Eğitim yılının başlamasıyla özellikle eğitim yayınları üzerinde yoğunlaşan korsan faaliyetlerine karşı yaptığımız mücadele, matbaa ve depoların İstanbul ve Ankara’da bulunması nedeniyle bu illerde yoğunlaştırıldı.

Ankara’da depo, matbaa, sevkiyat yapan araç ve fotokopi merkezi olarak çalışan 15 adrese yapılan denetimlerde akademik yayınlar ve ithal eğitim yayınlarının çoğunlukta olduğu 127.647 adet korsan materyale el konuldu.

İstanbul’da yapılan çalışmalarda ise Meslek Birliğimizin yakın takibinde olan bir depoya yapılan baskında tamamı ithal eğitim yayını olan 42.170 adet kitaba, yine İstanbul Fatih’te bulunan bir kitabevine yapılan baskında ise toplam 4.176 adet ithal eğitim yayınına el konuldu.


Aydın Kuşadası akşam pazarında satış yapan iki tezgahta korsan kitap satıldığına dair Meslek Birliğimize gelen ihbar değerlendirilmiş, yapılan denetimde yasa dışı kitap satışına rastlanmamıştır.

Dijital korsanla mücadele çalışmalarında ise sosyal paylaşım platformu Facebook üzerinden pdf paylaşımı yapan ve on binlerce takipçisi olan (aşağıda uzantı adresleri verilen) 5 grubun sayfaları kapatıldı.


Yine sosyal medya uygulaması olan Instagram üzerinden kitapları fotokopi yolu ile çoğaltarak satışını yapan 10 hesaba erişim savcılığa yapılan başvuru sonucu engellendi.


Tüm bu çalışmalara ek olarak, yapılan uyar-kaldır çalışması sonucu üyelerimize ait 224 adet kitap linkine erişim engellendi.