Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği Mart- Nisan 2020 Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

19.5.2020

Mart ayının ortasından itibaren yaşanan Covid-19 salgınında iş yerlerinin kapalı olması ve gönüllü karantina sürecinin başlamasından dolayı fiziki korsanda yaşanan düşüş yerini dijital korsana bırakmış, çeşitli sitelerde ve sosyal medya platformlarında pdf kitap paylaşımları büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır.

Salgının ilk günlerinde “Tübitak arşivini açtı” başlığıyla WhatsApp gruplarında ve sosyal platformlarda erişime sunulan 5000 kitaplık arşiv, Meslek Birliğimizin yapmış olduğu şikayet üzerine kısa sürede kapatılmıştır.

Meslek Birliğimiz, yayıncılık sektörüne büyük zarar veren ve tüm ihtarlara rağmen kitap paylaşımlarını kaldırmayan dört büyük siteye erişimin engellenmesi için başvuruda bulunarak, aşağıda adı geçen sitelerin kapatılmasını sağlamıştır.

https://hattusa.org/

http://ucretsizsesli-kitaplar.ru/sesli-kitaplar-indir-bedava

https://www.kitapindir.net/

https://tr.pdfdrive.com/

Bu sitelerin yanı sıra, Mart ve Nisan aylarında pek çoğu kütüphane ve arşiv linki olmak üzere, üyelerimize ait eserleri pdf olarak erişime sunan toplam 318 adrese erişim engellenmiştir.

Meslek Birliğimizin Mart-Nisan aylarında hakkında yasal işlem yaptığı siteler için tıklayınız.

Fiziki korsanla mücadele kapsamında ise, Ankara, Gaziantep ve Sivas’ta toplam 70 iş yeri denetlenmiş, yapılan denetimlerde 10 iş yerinde akademik, kültür, fotokopi ve tasnifsiz başlıkları altında bandrolsüz ve usulsüz bandrollü toplam 8.590 adet kitap yakalanmıştır.


Mart – Nisan 2020 döneminde yakalanan korsan materyallerin tablosu