YAYBİR Kasım - Aralık 2018 Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

7.1.2019

Meslek Birliğimiz, Kasım ve Aralık ayları içerisinde İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Çorum, Samsun, Konya, Trabzon, Mersin, Kocaeli ve Van olmak üzere 11 farklı ilde işyerlerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 67 işyerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonucunda 25.853 adedi kitap olmak üzere toplam 26.890 adet korsan materyale el konuldu.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltım: Ankara, Konya, Trabzon, Samsun, Sakarya, Kocaeli, Çorum ve Mersin’de gerçekleştirilen 38 baskında 3.059 fotokopi kitap, 49 kitap, 4 pdf kitap, 5 hard disk, 2 bilgisayar 20 kitap kapağı, 5 flash bellek, sayfa halinde 1.008 yaprak fotokopi, 4 adet fotokopi makinası, 1 adet kapak takma makinası,1 adet kapak kesme makinası ve 2 adet spiral makinası olmak üzere toplamda 4.160 adet korsan materyal ele geçirildi.

-Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar): İstanbul, İzmir ve Van’da gerçekleştirilen 13 baskında 3.078 adet bandrolsüz kitap ele geçirildi.

-İthal kitaplar: İstanbul Akmar Pasajına ve İzmir Ege Üniversitesi Kampüsü civarında park halindeki araçlara düzenlenen 7 baskında 13.329 adet bandrolsüz ve sahte bandrollü kitap ele geçirildi.

-Akademik kitaplar: İstanbul Fatih’te yapılan diğer 3 baskında ise 3.310 yerli akademik korsan kitap yakalanmıştır.
-Tasnifi yapılmamış kitaplar: Bu baskınların haricinde İstanbul’da 6 baskın daha gerçekleştirilmiş olup ele geçirilen 3.013 adet korsan materyal için tasnif işlemleri devam etmektedir.
-Dijital korsan: Kasım ve Aralık ayları içerisinde 9 farklı sitede 30 kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edildi ve kaldırılması için Birliğimiz tarafından sitelere ihtarname gönderildi. Uyarılarımız üzerine 8 kitap sitelerden kaldırıldı, 22 kitabın kaldırılmasıyla ilgili işlemler devam ediyor.

Kasım ve Aralık aylarında hakkında işlem yapılan sitelere ulaşmak için tıklayınız.