YAYBİR 2017 Temmuz - Ağustos Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

11.9.2017

Meslek Birliğimiz, 2017 yılı Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde akademik, kültür ve ithal kitapların korsanına karşı Ankara, Balıkesir, İzmir, Şanlıurfa, İstanbul, Manisa, Aydın, Hatay, Mersin ve Muğla illerinde 82 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Bu müracaatlardan savcılıkların arama izni verdiği 50 işyerinde denetimler yapıldı. Yapılan denetimler sonucunda 25 işyerinde suç unsuruna rastlandı ve bu işletmelerle ilgili gerekli yasal işlemler başlatıldı. 25 işyerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.

Baskınlar dışında yapılan korsanla mücadele çalışmaları;

13 Temmuz 2017 Perşembe günü Kartal Sosyal Güvenlik Merkezinde, tanışma ve işbirliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kartal Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü, Birliğimizi temsilen Başkan Erdal Karakaya, Korsanla Mücadeleden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hande Demirtaş ve Cenk Balaman katıldı.

07 Ağustos 2017 Pazartesi günü üyelerimizin hak sahibi oldukları eserler üzerindeki telif haklarının korunması ve hak ihlallerinin önlenmesi amacıyla İl Denetim Komisyonları vasıtasıyla araştırma, izleme ve tespit faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir (1) adet binek araç Meslek Birliğimiz tarafından kiralanarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü emrine tahsis edildi.

15 Ağustos 2017 tarihinde Kadıköy Belediyesine, 9. Kadıköy Kitap Günleri etkinliğinden dolayı teşekkür ziyareti gerçekleştirildi ve kültür hayatına yaptıkları katkılardan dolayı plaket takdim edildi. Toplantıya Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Onur Temurlenk, Birliğimizi temsilen Başkan Erdal Karakaya, Başkan Yardımcısı Mustafa Aksoy, Yönetim Kurulu üyemiz Hakan Tanıttıran ve Cenk Balaman katıldılar.

16 Ağustos 2017 tarihinde Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş makamında ziyaret edildi. Ziyarette korsanla mücadele ve lisanslama alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktarıldı. Görüşmeye Başkan Erdal Karakaya, Başkan Yardımcısı Mustafa Aksoy, Korsanla Mücadeleden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hande Demirtaş, Avukat Ezel Demirkol ve Cenk Balaman katıldılar.

16 Ağustos 2017 tarihinde Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu makamında ziyaret edildi. Meslek Birliğimizin faaliyetleriyle ilgili bilgilerin paylaşıldığı toplantıya Başkan Erdal Karakaya, Başkan Yardımcısı Mustafa Aksoy, Korsanla Mücadeleden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hande Demirtaş, Birliğimizin avukatı Ezel Demirkol ve Cenk Balaman katıldılar.

16 Ağustos 2017 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünde tanışma ve işbirliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya Ankara Güvenlik Şube Müdürü, Ankara Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı, Birliğimizi temsilen Başkan Erdal Karakaya, Başkan Yardımcısı Mustafa Aksoy, Korsanla Mücadeleden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hande Demirtaş, Avukat Ezel Demirkol ve Cenk Balaman katıldılar.

Birliğimize ulaşan ihbarlar neticesinde ilgili ilin valilik ve İl Denetim Komisyonlarına gönderilen yazılarla adres tespitleri yapılmış korsan kitap satan işyerleri hakkında izinsiz fotokopi, bandrolsüz ve usulsüz bandrol kullanımı ve sertifika denetimlerinin yapılması istendi.

Bu iki aylık dönemde 13.879 adet korsan kitap olmak üzere toplamda 13.880 adet korsan malzemeye el konuldu. Yakalanan malzemelerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltıma karşı mücadele: 2017 – 2018 Eğitim ve öğretim yılı 1. dönem fotokopi yolu ile usulsüz çoğaltım baskınları 1 Temmuz 2017 tarihi itibarı başladı. Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde İl Denetim Komisyonları Ankara’da baskın gerçekleştirdi. Bu baskında bandrolsüz kitaplar ele geçirildi.

-Kültür kitaplarının korsanına karşı yürütülen mücadele: Balıkesir, İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, ve Mersin illerinde gerçekleştirilen 47 baskında 11.731 korsan kitap ele geçirildi.

Yaz baskınları çalışmaları 03 Temmuz ve 09 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Balıkesir (Ayvalık, Avşa, Erdek, Susurluk, Merkez, Edremit, Akçay, Burhaniye, Sarımsaklı), İstanbul (Avcılar), Manisa (Salihli), İzmir (Çeşme, Merkez ve Sevgi Yolu), Aydın (Söke, Kuşadası, Didim), Mersin (Silifke) bölgelerine gidilerek 46 işyerinde inceleme yapıldı. 37 işyerinde korsan kitap satışı yapıldığı tespit edildi. 17 Temmuz tarihinde yola çıkan baskın ekibi önceden belirlenen bölgelerden Balıkesir (Ayvalık ve Sarımsaklı), İzmir (Çeşme ve Sevgi Yolu), Mersin (Silifke) ve Manisa (Salihli)’de 16 baskın gerçekleştirdi. Operasyonlarda 1.795 korsan kitaba el konuldu.

-Tasnifi yapılamamış kitaplar: Bu baskınların haricinde Ankara’da 2 baskın daha gerçekleştirilmiş, ele geçirilen 2.148 adet kitap için tasnif işlemleri devam etmektedir.