YAYBİR 2017 Mayıs - Haziran Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

22.8.2017

Meslek Birliğimiz, 2017 yılı Mayıs ve Haziran ayları içerisinde akademik, kültür ve ithal kitapların korsanına karşı Ankara, Kırklareli, Sivas, Gaziantep, Ağrı, Tokat ve Nevşehir illerinde 27 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Bu müracaatlardan savcılıkların arama izni verdiği 25 işyerinde denetimler yapıldı. Yapılan denetimler sonucunda 11 işyerinde suç unsuruna rastlandı ve bu işletmelerle ilgili gerekli yasal işlemler başlatıldı. 14 işyerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.

Baskınlar dışında yapılan korsanla mücadele çalışmaları;

• 31 Mayıs 2017 tarihinde Beşiktaş Sosyal Güvenlik Merkezinde, tanışma ve işbirliği toplantısı düzenlendi. Yapmış olduğumuz baskınlarda korsan kitap ele geçirilen yerlerin kayıt dışı personel çalıştırdıkları tespit edildiğinden bu yerlerin Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından da denetlenmeleri için yapılabilecek işbirlikleri konuşuldu. Bundan sonra yapmış olduğumuz tüm tespitler ilgili birimlere aktarılacak ve bu kurumlar tarafından da denetlenmeleri sağlanacak. Toplantıya Beşiktaş Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü ile İhbar ve Şikâyetleri Değerlendirme Müdürü ve Meslek Birliğimizi temsilen Başkan Erdal Karakaya, Korsanla Mücadeleden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hande Demirtaş ve Cenk Balaman katıldılar.

• 15 Haziran Perşembe günü İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ve İstanbul Fikri Suçlar Büro Amirliği personeline iftar yemeği verildi. Yemeğe İstanbul Güvenlik Şube Müdürü, İstanbul Fikri Şuçlar Büro Amiri, Güvenlik Şube Personeli, Meslek Birliğimizi temsilen Başkan Erdal Karakaya, Korsanla Mücadeleden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hande Demirtaş, Yönetim Kurulu üyesi Hakan Tanıttıran ve Cenk Balaman katıldılar.

• 2017 Yaz Baskınlarına hazırlık kapsamında İstanbul, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Tekirdağ, Kocaeli ve Edirne il ve ilçe Emniyet Müdürlükleri, Vergi Daireleri, Jandarma Komutanlıkları, Sosyal Güvenlik Müdürlükleri ve Kaymakamlıklarına birer yazı gönderilerek özellikle kıyı şeridi illerimizde bulunan kitabevi, stant ve tezgahların denetlenmeleri istendi.

• Birliğimize ulaşan ihbarlar neticesinde ilgili ilin valilik ve il Denetim Komisyonlarına gönderilen yazılarla adres tespitleri yapılmış korsan kitap satan işyerleri hakkında izinsiz fotokopi, bandrolsüz ve usulsüz bandrol kullanımı ve sertifika denetimlerinin yapılması istendi.

Bu iki aylık dönemde 9.073 adet korsan kitap olmak üzere toplamda 9.508 adet korsan malzemeye el konuldu. Yakalanan malzemelerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltıma karşı mücadele: Mayıs ve Haziran ayları içerisinde il denetim komisyonları 3 ilde (Ankara, Kırklareli ve Sivas) 12 baskın gerçekleştirdi. Bu baskınlarda herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.

-Kültür kitaplarının korsanına karşı yürütülen mücadele: Gaziantep ve Ankara illerinde gerçekleştirilen 8 baskında 1.066 korsan kitap ve 13 makine olmak üzere 1.079 materyal ele geçirildi.

-Tasnifi yapılamamış kitaplar: Bu baskınların haricinde Ankara’da 5 baskın daha gerçekleştirilmiş, ele geçirilen 8.007 adet kitap ve 422 kitap kapağının tasnif işlemleri devam etmektedir.