YAYBİR 2017 Mart - Nisan Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

12.5.2017

Meslek Birliğimiz, 2017 yılı Mart ve Nisan ayları içerisinde akademik, kültür ve ithal kitapların korsanına karşı Ankara, Antalya, Afyonkarahisar, Isparta, İstanbul, Konya, Ağrı, Şanlıurfa, Kırklareli, Kırıkkale, Adana ve Erzurum illerinde 107 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Bu müracaatlardan savcılıkların arama izni verdiği 71 işyerinde denetimler yapıldı. Yapılan denetimler sonucunda 23 işyerinde suç unsuruna rastlandı ve bu işletmelerle ilgili gerekli yasal işlemler başlatıldı. 48 işyerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.

Baskınlar dışında yapılan korsanla mücadele çalışmaları;

14 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Vatan Caddesi binasında, Denetim Koordinasyon Grup Müdürlüğü ile Meslek Birliğimiz arasında tanışma ve işbirliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya Denetim Koordinasyon Grup Müdiresi, İhbar ve Şikayetleri Değerlendirme Müdürü, Meslek Birliğimizi temsilen Başkan Erdal Karakaya, Korsanla Mücadeleden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hande Demirtaş ve Cenk Balaman katıldılar.

Birliğimize ulaşan ihbarlar neticesinde ilgili ilin valilik ve İl Denetim Komisyonlarına gönderilen yazılarla adres tespitleri yapılmış korsan kitap satan işyerleri hakkında izinsiz fotokopi, bandrolsüz ve usulsüz bandrol kullanımı ve sertifika denetimlerinin yapılması istendi.

Bu iki ay içinde 67.383 adet korsan kitap olmak üzere toplamda 69.035 adet korsan malzemeye el konuldu. Yakalanan malzemelerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltıma karşı mücadele: Mart ve Nisan ayları içerisinde fotokopi yolu ile usulsüz çoğaltıma karşı Birlik avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonlarının çabaları sonucu Afyonkarahisar, Isparta, Antalya, Ankara, Kırıkkale, ve Konya illerinde gerçekleştirmiş olan 34 baskında 441 fotokopi kitap ve 32 bandrolsüz kitap olmak üzere toplamda 473 materyal ele geçirildi.
İkinci dönem fotokopi baskınlarının Haziran ayı ortalarına kadar sürmesi planlanmaktadır.

-Kültür kitaplarının korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul ve Ankara illerinde gerçekleştirilen 31 baskında 27.123 korsan kitap ele geçirildi.

-İthal kitapların korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul, Ankara ve Kocaeli illerinde aralarında yabancı dil okullarının da olduğu 6 denetim gerçekleştirilirken 40.260 kitap, 885 kitap kapağı ve 294 kalıp olmak üzere toplamda 41.439 adet korsan materyal ele geçirildi.