İstanbul ve Adana'da Korsan Kitap Operasyonu

16.10.2019

Meslek Birliğimiz ve Güvenlik Şube Müdürlükleri ile birlikte yürütülen korsanla mücadele çalışmaları çerçevesinde Adana ili Seyhan ilçesi ve İstanbul ilinin çeşitli ilçelerinde yapılan baskınlarda aralarında fotokopi yolu ile yasadışı çoğaltım yapan, usulsüz bandrollü ve bandrolsüz kitap bulunduran 16 iş yerinde denetim gerçekleştirildi.

11 Ekim 2019 tarihinde Adana ili Seyhan ilçesi üniversite bölgesinde faaliyet gösteren, üyelerimize ait eserleri fotokopi yolu ile çoğalttığını tespit ettiğimiz 5 iş yerine eş zamanlı baskın düzenlendi, yapılan baskında aralarında Tudem Yayınları, Palme Yayınları, Üç Dört Beş Yayınları ve Hız Yayınları’na ait çok sayıda pdf formatında kitabın yüklü olduğu 5 adet harddiske el konuldu.

11-12-14 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Kadıköy Akmar Pasajı’nda üç kitabevi, Feneryolu’nda bir kırtasiye, Bölükbaşı Pasajı’nda iki kitabevi , Zeytinburnu’nda iki matbaa Güngören ve Esenler’de faaliyet gösteren aynı şahsa ait üç iş yerinde yapılan denetimlerde 10.139 adedi kitap, 4.200 adedi kitap kapağı ve 5 adedi harddisk olmak üzere toplam 14.344 korsan materyale el konuldu.

Yakalanan kitapların ağırlıklı olarak ithal eğitim kitapları ve kültür kitapları olduğu, yayınevlerinin ise Pearson, Macmillan, Hueber, Oxford, Cambridge, Everest, Doğan, Can, Pegasus gibi yayınevleri olduğu tespit edildi.

El konulan materyaller tasnif işlemleri yapılmak üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi, şüpheli şahıslar hakkında yasal işlem başlatıldı.