Ankara ve İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığı kitaplarının korsan baskıları yakalandı.

6.3.2018

Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne gelen ihbar sonucu 21 Şubat 2018 tarihinde Altındağ’da, 22 Şubat 2018 tarihinde Gölbaşı’nda, 27 Şubat 2018 tarihinde ise Yenimahalle ilçelerinde üç ayrı işyerinde denetimler yapılmıştır.

Yapılan denetimlerde Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemini Güçlendirme Projesi (MEGEP) kapsamında hazırladığı ve internet ortamında ücretsiz olarak öğrencilerin kullanımına sunduğu ders kitaplarının fiziki olarak çoğaltıldığı, depolandığı ve satışa hazır hale getirildiği görülen işyerlerinde 354.840 adet korsan kitap ve 37.170 adet kitap kapağına el konulmuştur.

     

15 Şubat 2018 tarihinde Ankara Yenimahalle’deki bir başka işyerinde gerçekleştirilen denetimde ise 16.790 adet korsan eğitim kitabı ele geçirilmiştir.

Ankara Emniyeti kendisine yapılan ihbarı İstanbul Emniyeti ile paylaşması sonucu İstanbul Çekmeköy ve Başakşehir’de iki ayrı işyerine de denetim gerçekleştirilmiştir. İstanbul Emniyetinin yaptığı denetimler sonucunda bu işyerlerinde de Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemini Güçlendirme Projesi (MEGEP) kapsamında hazırladığı kitapların korsan baskınlarına rastlanmıştır. Her iki işyerinde toplam 59.300 adet korsan kitaba el konulmuştur.

      

İstanbul ve Ankara’da yapılan baskınlarda Milli Eğitim Bakanlığının 414.140 adet korsan kitap ve 37.170 adet kitap kapağı ile yine 16.790 adet korsan eğitim kitabı olmak üzere toplamda 468.100 adet korsan materyale el konulmuştur. Ele geçirilen korsan malzemeler İl Denetim Komisyonlarının depolarına kaldırılmış, sorumlular hakkında yasal süreç başlatılmıştır. Kamuya ait yayınların bile korsan olarak üretilmesi korsanla mücadelede işbirliklerinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Meslek Birliğimiz de yasal sürecin yakın takipçisi olacaktır.