Akmar ve Özdemir Marmara Çarşılarında Korsan Kitap Operasyonu!

26.12.2017

Meslek Birliğimiz ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü işbirliği ile Fikri Mülkiyet Suçları Büro Amirliği Ekipleri tarafından 22 Aralık 2017 tarihinde Akmar ve Özdemir Marmara Pasajında bulunan 11 kitabevine düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda çok sayıda yerli ve yabancı korsan kitap ele geçirildi.

     

Kadıköy'deki Akmar Pasajında bulunan dokuz kitabevinde yapılan aramalar sonucu dükkan önlerindeki tezgah ve raflarda dizili, satışa hazır halde bulunan 5.996 bandrolsüz kitap ve 60 CD'ye el konuldu.

Yine aynı tarihte Beyazıt Özdemir Marmara Çarşısında bulunan iki kitabevi ve merdiven boşluklarında yapılan aramalarda ise 3.580 adet korsan kitaba el kondu.

Operasyonda ele geçirilen ve tasnif işlemleri devam eden kitapların ağırlıklı olarak Can, Kolektif, Yapı Kredi, İş Kültür, Say, Pegem, İletişim, Sel, Koridor, NTV, Epsilon, Ayrıntı, İthaki, Pegasus, Destek, Doğan, Metu, Alfa, Kırmızı Kedi, Buzdağı, Altın, Metis, Artemis, Arkadya, Black Cat, Penguin, Cideb, Scholastic, Hueber, Klett, Pearson, Cambridge, Oxford, National Geographics, Hamilton, Richmond, MM Publishing, Macmillan ve Express Publishing yayınevlerine ait olduğu tespit edildi. Ele geçirilen korsan materyaller İl Denetim Komisyonunun deposuna kaldırılırken şüpheli 10 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.