13. Kamuya Ödünç Verme Hakkı Konferansı Londra'da Gerçekleşti

8.10.2019

Uluslararası Kamuya Ödünç Verme Hakkı Platformu tarafından organize edilen 13. Uluslararası Kamuya Ödünç Verme Hakkı Konferansı, 25-27 Eylül 2019 tarihlerinde, İngiltere’nin kamuya ödünç verme hakkının yürürlüğe girmesinin 40. yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle Londra’da gerçekleştirildi. Telif hakları, kamuya ödünç verme ve bu konularda etkin lobi faaliyetleri üzerine panellerin düzenlendiği konferansta Meslek Birliğimizi temsilen Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Doruk Tatar, çeşitli ülkelerden gelen yazar ve yayıncı meslek birliklerinin temsilcileriyle karşılıklı temas ve bilgi paylaşımında bulundu. Konferanstan öne çıkan konular şunlar oldu: 

• Kamuya ödünç verme hakkı meselesinde hak sahipleri ve kütüphanecilerin beraber çalışmalarının faydalarına dair güçlü vurgu yapıldı.
• Mevcut kamuya ödünç verme sistemlerinin veri yakalama ve işleme süreçlerinin elektronik kaynakların ödünç verilmesiyle uyumlandırılmasının önem teşkil ettiği belirtildi.
• Kamuya ödünç verme sistemlerinde örneklem uygulamasının yerine bütünlüklü ve gerçek-zamanlı veri yakalama ve işleme süreçlerine doğru bir eğilim ön plana çıktı.
• Tayvan’da kamuya ödünç verme hakkının pilot uygulama olarak 2020 yılında yürürlüğe gireceği öngörülüyor.
• Malavi, kamuya ödünç verme hakkını yürürlüğe koyan ilk Afrika ülkesi oldu.