YAYBİR Ocak-Şubat 2019 Korsanla Mücadele Raporu

11.3.2019

Meslek Birliğimiz, Ocak ve Şubat ayları içerisinde İstanbul, Niğde ve Denizli olmak üzere 3 farklı ilde 20 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 20 işyerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonucunda 43.834 adedi kitap olmak üzere toplam 110.788 adet korsan materyale el konuldu.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltım: Niğde ve Denizli’de fotokopi yoluyla korsan kitap çoğaltıldığına dair Birliğimize gelen ihbarlar titizlikle değerlendirilmiş, İl Denetim Komisyonlarına gerekli yazılar yazılarak söz konusu iş yerlerinin denetlenmesi için girişimlerde bulunulmuştur. Arama izni verilen iş yerlerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanmamıştır.

-Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar):

İstanbul Ümraniye ve Sultan Gazi’de bulunan kırtasiyelere yapılan baskınlarda 178 adet, Bakırköy halk pazarında bulunan üç tezgâha yapılan denetimde 1.438 adet, Büyükçekmece’de park içinde satış yapılan bir tezgâhtan 77 adet, Bağcılar’da bir depoya yapılan baskında 8.850 adet ve Kadıköy Akmar Pasajı içinde bulunan iş yerlerine yapılan denetimlerde 4.748 adet olmak üzere toplam 15.291 bandrolsüz ve sahte bandrollü kitap ele geçirilmiştir.

          

İthal kitaplar: İstanbul’da Kadıköy Akmar Pasajı ve Fatih Özdemir Marmara Çarşısında bulunan kitabevlerinden toplam 2.563 ithal eğitim kitabına el konulurken yine İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan bir matbaada üyemiz Türk Alman Kitabevi’nin yayını olan 2.130 adet sözlüğe ve 2.130 adet aynı sözlüğe ait kapağa da el konularak il denetim komisyonu deposuna kaldırıldı.

          

Tasnifi yapılmamış kitaplar: Bu baskınların haricinde İstanbul’da İkitelli, Esenyurt ve Avcılar’da bulunan üç depoya yapılan denetimlerde 23.850 kitap, 8.700 kitap kapağı, 56.000 forma, 120 kalıp ve 4 adet matbaa makinesi olmak üzere toplam 88.674 adet korsan materyale el konulmuş olup bu materyaller için tasnif işlemi devam etmektedir.

-Dijital korsan: Ocak ve Şubat ayları içerisinde 9 farklı sitede 22 adet kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edildi ve kaldırılması için Birliğimiz tarafından sitelere ihtarname gönderildi. Uyarılarımız üzerine 19 kitap sitelerden kaldırıldı, 3 kitabın kaldırılmasıyla ilgili işlemler devam etmektedir. Dijital korsanla ilgili ayrıca, Meslek Birliği üyemiz çok sayıda yayınevinin kitaplarını PDF olarak erişime sunan ‘’KİTAPSO’’ adlı sitenin yayın hayatına tamamen son vermesi sağlanmıştır.


 Ocak ve Şubat aylarında hakkında işlem yapılan siteler.