YAYBİR OCAK AYI BÜLTEN

4.2.2020

OCAK BÜLTEN 01

TÜRKİYE – AVRUPA BİRLİĞİ FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİ

28 Ocak 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ankara’daki merkezinde gerçekleşen Türkiye – Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Çalışma Grubu toplantısında telif ve marka-patent sektörlerindeki temsilcilerin görüşlerinin alındığı oturuma YAYBİR’i temsilen Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Doruk Tatar katıldı. Türkiye Yayıncılar Birliği (TÜRKYAYBİR), Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Birliği’nin (TESİYAP) de katıldığı toplantıda YAYBİR korsanla mücadele ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikler üzerine görüş ve önerilerini Avrupa Birliği ve Bakanlık temsilcilerine iletti.  KORSANLA MÜCADELE

Ocak ayı içerisinde Meslek Birliği avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonlarının çalışmaları sonucunda korsanla mücadele kapsamında İstanbul, Ankara ve Şanlıurfa’da yapılan denetimler sonucunda 27.510’u kitap olmak üzere toplam 45.866 adet korsan materyale el kondu.

İstanbul Bağcılar, Beylikdüzü, Güngören ilçelerinde çeşitli kitabevleri ve depolara, Fatih ilçesinde bulunan Özdemir Marmara Çarşısı’na yapılan baskınlarda kitap, kitap kapağı, forma ve kalıp olmak üzere çok sayıda korsan materyale el kondu.

Ankara Olgunlar Caddesi üzerinde bulunan iş yerlerine ve sokak civarında araç içinde satış yapan şahıslara düzenlenen operasyonlarda ise ağırlıklı olarak ithal eğitim yayınlarının bulunduğu korsan kitaplar yakalandı.

Fotokopi yoluyla çoğaltım yaptığı ihbarını aldığımız Şanlıurfa Haliliye ilçesinde bulunan bir fotokopiciden ve Ankara Kök Çarşı içinde faaliyet gösteren bir başka iş yerinden ise toplam fotokopi yoluyla çoğaltılmış 183 adet kitaba ve 3 adet hard diske el konuldu.OCAK AYI DOLU MATERYAL TABLOSU