YAYBİR - Mayıs - Haziran 2019 Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

10.7.2019

                    

                     YAYINCILAR TELİF HAKLARI VE LİSANSLAMA MESLEK BİRLİĞİ

                    MAYIS – HAZİRAN 2019 DÖNEMİ KORSANLA MÜCADELE RAPORU

Meslek Birliğimiz, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde İstanbul, İzmir, Denizli, Konya, Şanlıurfa ve Mersin olmak üzere 6 farklı ilde 11 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu, avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 11 işyerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonunda 7.089 adedi kitap olmak üzere toplam 7.094 adet korsan materyale el konuldu.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltım: İstanbul, Denizli ve Şanlıurfa’da fotokopi yoluyla korsan kitap çoğaltıldığına dair Birliğimize gelen ihbarlar titizlikle değerlendirilmiş, İl Denetim Komisyonlarına gerekli yazılar yazılarak söz konusu iş yerlerinin denetlenmesi için girişimlerde bulunulmuştur. Arama izni verilen iş yerlerinden İstanbul Sarıyer’de bulunan bir kırtasiyeden 70 adet fotokopi kitap ve yine İstanbul Fatih’te bulunan başka bir kırtasiyeden ise 23 adet fotokopi kitap yakalanmıştır. Denizli’de bir kırtasiye yapılan denetimde ise 3 adet fotokopi makinası ve 2 adet bilgisayara el konulmuştur. Şanlıurfa’da yapılan denetimde bandrol yükümlülüğüne aykırı faaliyete rastlanılmamıştır.-Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar): İstanbul Avcılar’da bulunan bir kitabevinde 598 adet korsan kitap yakalanmıştır. İzmir Novada Avm içinde faaliyet gösteren başka bir kitabevinde ise 106 adet korsan kitaba el konulmuştur. Mersin’de bir iş yerine yapılan denetimde ise 112 adet korsan kitap yakalanmıştır. Konya Rampalı Çarşı’da bulunan iki kitabevine yapılan denetimde korsan yayına rastlanılmamıştır. 
- İthal Kitaplar :
Mayıs ve Haziran aylarında ithal eğitim kitaplarının korsanına rastlanmamıştır.

Tasnifi yapılmamış kitaplar:
Bu baskınların haricinde İstanbul Bağcılar’da bulunan bir depoya yapılan baskında 2.280 adet ve İkitelli’de bulunan başka bir depoya yapılan baskında ise 3.900 adet korsan kitaba el konulmuştur. Kitaplar, tasnif işlemi tamamlanmak üzere il denetim komisyonu deposuna kaldırılmıştır.
-Dijital korsan: Mayıs ve Haziran ayları içerisinde 5 farklı sitede 88 adet kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edilmiş olup kaldırılması için Birliğimiz tarafından sitelere ihtarname gönderilmiştir. Uyarılarımız üzerine 88 kitabın tamamı sitelerden kaldırılmıştır. Djital korsanla ilgili Mayıs - Haziran aylarında hakkında işlem yapılan sitelere buradan ulaşabilirsiniz.