YAYBİR Mayıs - Haziran 2018 Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

10.8.2018

Meslek Birliğimiz, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde İstanbul, Ankara, Konya, Niğde ve Mardin olmak üzere 5 farklı ilde 23 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 21 işyerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonucunda 19.938 adedi kitap olmak üzere toplam 234.765 adet korsan materyale el konuldu.

Baskınlar dışında yapılan etkinlikler:

13 Haziran Çarşamba günü İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ve İstanbul Fikri Suçlar Büro Amirliği personeline iftar yemeği verildi. Yemeğe İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı, İstanbul Güvenlik Şube Müdürü, İstanbul Fikri Suçlar Büro Amiri, Güvenlik Şube Personeli, Meslek Birliğimizi temsilen Başkan Erdal Karakaya, Yönetim Kurulu üyesi Hakan Tanıttıran ve Cenk Balaman katıldılar. İftar yemeğinde İstanbul’da korsanın yoğun olduğu bölgelere ilişkin kapsamlı denetimler yapılmasına yönelik karşılıklı fikir alışverişi yapıldı, korsana karşı her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi belirterek iş birliğimizi geliştirme konusunda atılacak adımlardan bahsedildi.

-Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar): İstanbul ve Mardin’de gerçekleştirilen 7 baskında 17.435 adet kitap, 55.850 kitap kapağı, 131.000 forma ve 65 kalıp olmak üzere toplam 204.350 adet korsan materyal ele geçirildi.

-İthal kitaplar: Ankara’da gerçekleştirilen 3 baskında herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.

-Akademik kitaplar: Ankara’da gerçekleştirilen 3 baskında herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı. 

-Tasnifi yapılmamış kitaplar: Bu baskınların haricinde Ankara ve İstanbul’da 8 baskın daha gerçekleştirilmiş olup ele geçirilen 2.503 adet kitap, 1.350 adet kitap kapağı, 26.500 forma ve 62 adet CD olmak üzere toplam 30.415 adet korsan materyal için tasnif işlemleri devam etmektedir.

-Dijital korsan: Mayıs ve Haziran ayları içerisinde 2 farklı sitede 18 adet kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edildi ve kaldırılması için Birliğimiz tarafından sitelere ihtarname gönderildi. Uyarımız üzerine 18 kitap sitelerden kaldırıldı.

Mayıs ve Haziran aylarında hakkında işlem yapılan sitelere ulaşmak için tıklayınız.