YAYBİR Mart - Nisan 2019 Korsanla Mücadele Raporu

7.5.2019

Meslek Birliğimiz, Mart ve Nisan ayları içerisinde İstanbul, Ankara, Kahramanmaraş, Denizli, Sakarya ve Şanlıurfa olmak üzere 6 farklı ilde 20 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulunmuş, avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 20 işyerinde denetimler gerçekleştirilmiştir. Yapılan denetimler sonucunda 36.270 adedi kitap olmak üzere toplam 119.265 adet korsan materyale el konulmuştur.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltım: Kahramanmaraş, Denizli, Şanlıurfa ve Sakarya’da fotokopi yoluyla korsan kitap çoğaltıldığına dair Birliğimize gelen ihbarlar titizlikle değerlendirilmiş, İl Denetim Komisyonlarına gerekli yazılar yazılarak söz konusu iş yerlerinin denetlenmesi için girişimlerde bulunulmuştur. Arama izni verilen iş yerlerinde Sakarya da bulunan bir kırtasiyeden 3 adet fotokopi kitap 21 adet flash bellek ve 1 adet hard diske el konulmuştur. Şanlıurfa’da bulunan başka bir kırtasiyede ise 33 adet kitap 3 adet flash bellek ve 2 bilgisayara el konulmuştur.

-Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar): İstanbul Kadıköy, Esenyurt, Beylikdüzü, İkitelli ve Bağcılarda bulunan kitabevi, depo ve matbaalara, Şanlıurfa’da kitabevlerine yapılan denetimlerde 27.252 adet bandrolsüz ve sahte bandrollü kitap, 75.250 forma, 7.450 kitap kapağı 260 adet kalıp ve 8 adet matbaa makinesi ele geçirilmiştir.

-Tasnifi yapılmamış kitaplar: Bu baskınların haricinde İstanbul’da İkitelli de bir depoda ve Ankara Olgunlar sokakta bulunan kitabevleri ve tezgahlarda yapılan denetimlerde 8.982 adet kitaba el konulmuş ve tasnif işlemi tamamlanmak üzere il denetim komisyonu deposuna kaldırılmıştır.

-Dijital korsan: Mart ve Nisan ayları içerisinde 5 farklı sitede 25 adet kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edildi ve kaldırılması için Birliğimiz tarafından sitelere ihtarname gönderilmiştir. Uyarılarımız üzerine 25 kitabın tamamı sitelerden kaldırılmıştır.