YAYBİR Eylül-Ekim 2018 Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

9.11.2018

Meslek Birliğimiz, Eylül ve Ekim ayları içerisinde İstanbul, Balıkesir, Ankara, Batman ve Kırşehir olmak üzere 5 farklı ilde 45 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 45 işyerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonucunda 90.357 adedi kitap olmak üzere toplam 90.466 adet korsan materyale el konuldu.


-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltım: Ankara, Batman ve Kırşehir’de gerçekleştirilen 7 baskında 96 fotokopi kitap, 11 pdf kitap ve 2 hard disk olmak üzere toplamda 109 adet korsan materyal ele geçirildi.

-Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar): İstanbul, Ankara ve Balıkesir’de gerçekleştirilen 12 baskında 9.460 adet bandrolsüz kitap ele geçirildi.


-İthal kitaplar: İstanbul’da Akmar Pasajı, Özdemir Marmara ve Özbek çarşılarında ve Ankara’da Olgunlar Sokak civarında gerçekleştirilen 13 baskında 66.169 adet bandrolsüz kitap ele geçirildi.

-Akademik kitaplar: İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen 3 baskında 8.909 bandrolsüz korsan kitap ele geçirildi.

-Tasnifi yapılmamış kitaplar: Bu baskınların haricinde İstanbul ve Ankara’da 10 baskın daha gerçekleştirilmiş olup ele geçirilen 5.819 adet korsan materyal için tasnif işlemleri devam etmektedir.

-Dijital korsan: Eylül ve Ekim ayları içerisinde 9 farklı sitede 22 adet kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edildi ve kaldırılması için Birliğimiz tarafından sitelere ihtarname gönderildi. Uyarılarımız üzerine 19 kitap sitelerden kaldırıldı, 3 kitabın kaldırılmasıyla ilgili işlemler devam ediyor. 

Eylül ve Ekim aylarında hakkında işlem yapılan sitelere ulaşmak için tıklayınız.