YAYBİR Eylül - Ekim 2017 Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

16.11.2017

Meslek Birliğimiz, 2017 yılı Eylül ve Ekim ayları içerisinde akademik, kültür ve ithal kitapların korsanına karşı İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Şanlıurfa, Konya, Karaman, Sivas, Kayseri, Aydın, Şırnak, Hatay, Antalya, Kahramanmaraş, Balıkesir, Kırklareli, Muğla, Yalova ve Samsun illerinde 116 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Bu müracaatlardan savcılıkların arama izni verdiği 110 işyerinde denetimler yapıldı. Yapılan denetimler sonucunda 71 işyerinde suç unsuruna rastlandı ve bu işletmelerle ilgili gerekli yasal işlemler başlatıldı. 39 işyerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı. 

Baskınlar dışında yapılan korsanla mücadele çalışmaları;

• Eylül ayı içerisinde izinsiz olarak basılan yardımcı ders kitapları, yabancı dil eğitim kitapları, kültür kitapları ve üniversite ders kitaplarının satışını yapan veya fotokopi yolu ile usulsüz çoğaltan işletmeler hakkında, İl Emniyet Müdürlükleri ve Üniversite Rektörlüklerine birer yazı gönderilerek, yetki alanlarında bulunan fotokopi merkezleri, kitabevleri ve kırtasiyecilere yönelik denetim yapılması istendi. 

• Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği (EĞİTİM YAYBİR) 31 Ekim – 03 Kasım tarihleri arasında Antalya’da, “5846 Sayılı Yasa Çerçevesinde Kurulan İl Denetim Komisyonları Eğitim Semineri” başlıklı bir seminer düzenledi. Seminere Meslek Birliğimizden Başkan Yardımcısı Mustafa Aksoy, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tanıttıran ile Şerif Aras Doğruel ve Cenk Balaman katıldılar.

• Birliğimize ulaşan ihbarlar neticesinde ilgili ilin Valilik ve il Denetim Komisyonlarına gönderilen yazılarla adres tespitleri yapılmış korsan kitap satan işyerleri hakkında izinsiz fotokopi, bandrolsüz ve usulsüz bandrol kullanımı ve sertifika denetimlerinin yapılması istendi.

Bu iki aylık dönemde 58.401 adet korsan kitap olmak üzere toplamda 65.950 adet korsan materyale el konuldu. Yakalanan materyallerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltıma karşı mücadele: Eylül ve Ekim ayları içerisinde İl Denetim Komisyonları ve birlik avukatlarımız 10 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Şanlıurfa, Konya, Karaman, Sivas ve Kayseri) 49 baskın gerçekleştirdiler. Bu baskınlarda 1.839 fotokopi kitap, 61 bandrolsüz kitap, 4 pdf kitap, 1 flash bellek, 4 hard disk ve 1 cd olmak üzere toplam 1.910 adet korsan materyal ele geçirildi. 

-Kültür kitaplarının korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul, Ankara, Aydın, Şırnak, Hatay ve Şanlıurfa’da gerçekleştirilen 21 baskında 13.382 korsan kitap, 200 kitap kapağı ve 5.500 forma olmak üzere 19.082 adet korsan materyal ele geçirildi. 

-İthal kitapların korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da gerçekleştirilen 25 baskında 34.729 adet korsan kitap ele geçirildi. 

Eylül ve Ekim ayları içerisinde İstanbul’da bulunan Akmar Pasajı iki, Özdemir Marmara Pasajı ise üç kez, Ankara’da bulunan Olgunlar Sokak, Karanfil Sokak, Bayındır Sokak, Birlik İş Merkezi, Adilhan ve Kök Çarşısında bulunan kitapçılar ise ikişer kez denetlendi. 

Antalya’da 5 yıldızlı otelde düzenlenen tıp kongresinin girişinde açılmış olan stantta üyelerimize ait eserlerin bandrolsüz ve korsan olarak çoğaltılmış nüshalarının satıldığı bilgisi üzerine avukatlarımız tarafından söz konusu stanta baskın düzenledi. Baskında üyelerimize ait 69 adet yabancı dilde korsan kitap ele geçirildi.

-Tasnifi Yapılamamış kitaplar: Bu baskınların haricinde İstanbul ve Ankara’da 15 baskın daha gerçekleştirilmiş olup ele geçirilen 10.229 adet kitap için tasnif işlemleri devam etmektedir.