Yaybir 2020 Eylül-Ekim Korsanla Mücadele Raporu

16.11.2020

Meslek birliğimiz, Eylül ve Ekim ayları içerisinde İstanbul, Ankara, Malatya, Şanlıurfa, Van olmak üzere 5 farklı ilde 33 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Meslek birliği avukatları ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurular sonucu arama izni verilen iş yerlerinde denetimler gerçekleştirildi. 33 işyerinde 132.795 adedi kitap olmak üzere toplam 132.976 korsan materyale el konuldu.

2020-2021 Eğitim yılının başlamasıyla özellikle eğitim yayınları alanında yoğunlaşan korsan faaliyetleri nedeniyle eğitim kitaplarını fotokopi yoluyla çoğaltan merkezlere yönelik denetimler sıklaştırıldı. Çoğalttıkları kitapları açtıkları Instagram hesapları üzerinden tüm ülkeye dağıtan adresler tespit edildi. Şanlıurfa, Van, Malatya ve İstanbul’daki adreslerde tespit edilen basılı kitapların yanı sıra çok sayıda hard disk ve flaş belleğe el konuldu.


Dijital Korsan ve İnternet Üzerinden Korsan Kitap Satışları

Pandemi sürecinde online satışların artması, korsan kitap satıcılarını da bu alana yöneltti. İnternet üzerinden korsan kitap satışı yaptığı tespit edilen bazı adreslere yapılan baskınlarla çok sayıda korsan kitabın depolarda yakalanması sağlandı.


Meslek birliğimiz, dijital korsanla mücadelesini Facebook, Instagram, Youtube gibi sosyal medya uygulamaları, web siteleri ve online satış platformları olmak üzere her alanda sürdürmeye devam etti. Bu çalışmalar kapsamında; N11, Gittigidiyor, Hepsiburada ve Trendyol platformlarını kullanarak korsan kitap satışı yapan 14 satıcının faaliyetlerinin durdurulması ve mağazalarının kapatılması sağlandı. Bahsi geçen platformlara ek olarak, Eylül ve Ekim aylarında telifli eserleri pdf formatında erişime sunan internet sitelerinde 436 adet dijital korsan içerik erişime engellendi.