YAYBİR 2019 YILI KORSANLA MÜCADELE RAPORU

11.2.2020

YAYBİR telif hakları ihlallerine karşı 2019 yılında da güvenlik güçleriyle iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmalarını sürdürdü.

Yıl içerisinde oluşturulan eylem planı kapsamında Türkiye genelinde tüm il ve ilçe Emniyet Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlükleri, Vergi Daireleri, Belediyeler, Üniversiteler, Sosyal Güvenlik Kurumları, Jandarma Komutanlıklarına denetimlerde gereken desteğin sağlanması yönünde uyarı ve bilgilendirme amaçlı yazılar gönderildi.

Birliğimize ulaşan ihbarlar neticesinde ilgili ilin Valilik ve İl Denetim Komisyonlarına izinsiz fotokopi, bandrolsüz kitap ve usulsüz bandrol kullanımı ve sertifika denetimi yapılması için gerekli başvurular yapıldı, ilgili denetimlerin yapılması sağlandı.

Dijital korsanla mücadele kapsamında internet sitemiz üzerinden üyelerimizin kullanımına sunulan “Uyar – Kaldır” bağlantısının yanı sıra Birliğimize ulaşan ihbarlar titizlikle incelendi. Site yöneticilerine gönderilen ihtarnameler ile sitelerden korsan içeriklerin kaldırılması sağlandı. Meslek Birliğimiz tarafından sosyal medya uygulaması Instagram üzerinden korsan kitap satışı yapan, Facebook üzerinden pdf kitap linki paylaşan gruplara ve kişilere ihtarlar yaparak paylaşımları durduruldu.

Üyelerimizin hak sahibi oldukları eserler üzerindeki telif haklarının korunması ve hak ihlallerinin önlenmesi kapsamında İl Denetim Komisyonları vasıtasıyla araştırma, izleme ve tespit faaliyetlerinde kullanılmak üzere iki (2) adet binek araç Meslek Birliğimiz tarafından kiralanarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü emrine tahsis edildi.

Tüm bu çalışmalar sonucunda 2019 yılında kültür, akademik, ithal ve fotokopi başlıkları altında gerçekleştirdiğimiz 191 baskında ele geçen 849.635 adet korsan materyalin dökümü aşağıdaki gibi olmuştur.

-İzinsiz fotokopi ile mücadele:

2019 Fotokopi Kampanyası Şubat – Aralık ayları arasında gerçekleştirildi. Ankara, İstanbul, Konya, Denizli, Niğde, Sakarya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Mersin, Antalya, Adan, Isparta, Malatya, Kocaeli, Amasya, Kırıkkale, Diyarbakır, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Van, Muğla ve Samsun olmak üzere toplam 24 ilde Birliğimiz avukatları ve İl Denetim Komisyonları tarafından organize edilen 75 baskın gerçekleştirildi. Bu baskınlarda; 503 fotokopi kitap, 5.263 adet bandrolsüz kitap, 9 kitap kapağı, 10 bilgisayar, 42 flash bellek, 55 hard disk, 1.107 cd ve 1 adet ciltleme makinesi olmak üzere toplam 6.990 korsan materyal ele geçirildi.

Bu baskınlar sonucunda en fazla korsanı yakalanan kitap ve yayınevi sıralaması; Pegem Akademi /Kpss 2020 Eğitim Bilimleri Öğrenme İlke ve Yöntemleri Tamamı Çözümlü Soru Bankası, Batı Akademi Yayıncılık / Fen Bilgisi 6. Sınıf, Cambridge / Cambridge Ielts With Examinations Popers From University, Oxford / Relativity, Pearson / Modern Database Managament şeklinde oldu.

-Akademik kitapların (fotokopi dışı) korsanına karşı yürütülen mücadele: 2019 yılı içerisinde İstanbul ve Ankara’da daha çok depo, matbaa ve yayınevlerine gerçekleştirilen toplam 14 baskında 24.160 kitap, 600 adet kitap kapağı ve 270 adet forma olmak üzere 25.030 adet korsan materyale el konulmuştur.

Akademik kitapların basınlarında ele geçirilen kitap ve diğer materyallerin tasnif işlemleri devam etmektedir.

-Kurgu/kurgu dışı kitapların korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Isparta, Şanlıurfa, Mersin, Kayseri, Düzce olmak üzere 9 ayrı ilde 44 baskın gerçekleştirildi. Bu baskınlarda 78.012 kitap, 19.950 kitap kapağı, 355.250 forma, 350 kalıp ve 8 matbaa makinası olmak üzere toplam 453.570 korsan materyal ele geçirildi.

2019 yılında gerçekleştirilen kültür baskınları sonucunda en fazla korsanı yakalanan kitap ve yayınevi sıralaması; Pegasus Yayınları / Senden Önce Ben, Destek Yayınları / Zafer Sızlanarak Kazanılmaz, Artemis Yayınları / Üç Kız Kardeş, Everest Yayınları / Son, Alfa Yayınları / İncir Kuşları şeklinde oldu.

-İthal kitapların korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul’da Akmar ve Özdemir Marmara çarşılarına düzenlenen toplam 17 baskında 39.398 ithal kitap ve 5.030 kitap kapağı olmak üzere toplam 44.428 korsan materyale el konuldu.

2019 yılında gerçekleştirilen ithal baskınları sonucunda en fazla korsanı yakalanan kitap ve yabancı yayınevi sıralaması; Nobel Tıp Yayınevi / Netter Anatomi Kitabı, Beta Yayınevi / Anatomi Kitabı, Pons Yayınları / Kompaktwörterbuch   şeklinde oldu. 

-Tasnif aşamasındaki kitaplar: Yukarıda saydığımız baskınların haricinde İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen 41 baskında ele geçirilen 72.683 kitap, 25.750 kitap kapağı, 220.600 forma, 580 kalıp ve 4 matbaa makinası olmak üzere toplam 319.617 adet materyal için tasnif işlemleri devam etmektedir.

-Dijital alandaki takipler:

Uyar – Kaldır sistemi dışında izinsiz e-kitap yayınlayan internet sitelerinin tespiti ve ihtarname gönderilmesi işlemlerine devam edildi. 2019 yılı içerisinde gerek üyelerimizden gelen ihbarlar gerekse Birliğimizin yaptığı araştırmalar sonucunda çok sayıda kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edilmiş ve kaldırılması için ihtarname gönderilmiştir. Hakkında işlem yapılan siteler ve kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.


2019 Yıl Sonu İtibarı ile Takip Edilmekte olan Dava Sayısı