YAYBİR 2017 Ocak - Şubat Dönemi Korsanla Mücadele Raporu

16.3.2017

Meslek Birliğimiz, 2017 yılı Ocak ve Şubat ayları içerisinde akademik, kültür ve ithal kitapların korsanına karşı İstanbul, Edirne, Adana, Mersin, Ankara, Elazığ, Sivas, Antalya, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Kayseri, İzmir, Konya ve Afyonkarahisar illerinde 41 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Bu müracaatlardan savcılıkların arama izni verdiği 25 işyerinde denetimler yapıldı. Yapılan denetimler sonucunda 13 işyerinde suç unsuruna rastlandı ve bu işletmelerle ilgili gerekli yasal işlemler başlatıldı. 12 işyerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.

Baskınlar dışında yapılan korsanla mücadele çalışmaları;

7 Şubat 2017 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Caddesi binasında, Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Fikri Suçlar Büro Amirliğinin davetiyle bir “Tanışma toplantısı” düzenlendi. Toplantıya yeni göreve atanan İstanbul Güvenlik Şube Müdürü, İstanbul Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı, Fikri Suçlar Büro Amir Vekili, İl Denetim Komisyonu Başkan Yardımcısı, İLESAM, MÜYOBİR, MESAM, MÜYAP ve YAYFED temsilcileri ve Meslek Birliğimizi temsilen Cenk Balaman katıldı.

Birliğimize ulaşan ihbarlar neticesinde ilgili ilin Valilik ve il Denetim Komisyonlarına gönderilen yazılarla adres tespitleri yapılmış korsan kitap satan işyerleri hakkında izinsiz fotokopi, bandrolsüz ve usulsüz bandrol kullanımı ve sertifika denetimlerinin yapılması istendi.

Bu iki ay içinde 14.331 adet korsan kitap olmak üzere toplamda 14.393 adet korsan malzemeye el konuldu. Yakalanan malzemelerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltıma karşı mücadele: 01 Ocak 2017 tarihi itibarı ile fotokopi yolu ile usulsüz çoğaltıma karşı ikinci dönem denetimleri başlatıldı. Birlik avukatlarımız ve il denetim komisyonlarının çabalarıyla Ocak ve Şubat ayı içerisinde Adana, Mersin, Ankara ve Elazığ illerinde gerçekleştirmiş olan 14 baskında 62 fotokopi kitap ele geçirildi.
İkinci
dönem fotokopi kampanyası baskınlarının Haziran ayı ortalarına kadar sürmesi planlanmaktadır.

-Kültür kitaplarının korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul ve Edirne illerinde gerçekleştirilen 3 baskında 8.871 korsan kitap ele geçirildi.

-İthal kitapların korsanına karşı yürütülen mücadele: İstanbul Kadıköy ilçesi Akmar Pasajı'nda gerçekleştirilen 8 baskında 5.460 adet korsan kitap ele geçirildi.