Temmuz - Ağustos 2019 Korsanla Mücadele Raporu

18.9.2019

                  

                   YAYINCILAR TELİF HAKLARI VE LİSANSLAMA MESLEK BİRLİĞİ

                TEMMUZ - AĞUSTOS 2019 DÖNEMİ KORSANLA MÜCADELE RAPORU

Meslek Birliğimiz, 

Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri ve Düzce olmak üzere 5 farklı ilde 38 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu, avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen 38 işyerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonunda 35.588 adedi kitap olmak üzere toplam 217.708 adet korsan materyale el konuldu.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltım: Ankara ve Konya’da fotokopi yoluyla korsan kitap çoğaltıldığına dair Birliğimize gelen ihbarlar titizlikle değerlendirilmiş, İl Denetim Komisyonlarına gerekli yazılar yazılarak söz konusu iş yerlerinin denetlenmesi için girişimlerde bulunulmuştur. Arama izni verilen iş yerlerinden Ankara Kök Çarşı içende bulunan bir cilt evinden 14 adet fotokopi kitap, 9 adet kitap kapağı, 1 flash bellek ve Konya Meram’da bulunan başka bir iş yerinde ise 64 adet fotokopi kitap yakalanmıştır. 

-Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar): Kayseri ‘de bulunan üç kitabevinde toplam 88 adet korsan kitaba el konulmuştur. Ankara Altındağ’ da araç içinde satış yapan bir şahıstan 114 adet, Düzce’de geçici fuar alanında satış yapan başka bir tezgahtan da toplam 104 adet korsan kitap yakalanmıştır. 

-Akademik kitaplar: Ankara Olgunlar sokakta bulunan 4 iş yerinden toplam 4.240 adet akademik eğitim kitabına el konulmuştur.

-Tasnifi yapılmamış kitaplar: Yapılan bu baskınların dışında Ankara Olgunlar Çarşısı’nda bulunan iş yerlerinden, orta alanda sahipsiz tezgahlardan ve meydanda satış yapan araçlardan toplam 17.124 kitap ve 100 adet kitap kapağı ele geçirilmiştir. 

İstanbul Esenyurt’ta daha önce de birçok defa baskın düzenlenen bir depoya Temmuz-Ağustos aylarında üç baskın daha düzenlenmiş ve 13.840 kitap, 16.950 kitap kapağı, 164.600 forma, 460 adet de kalıba el konulmuştur.

-Dijital korsan: Temmuz -Ağustos ayları içerisinde 8 farklı sitede 147 adet kitabın korsan olarak erişime sunulduğu tespit edilmiş olup kaldırılması için Birliğimiz tarafından sitelere ihtarname gönderilmiştir. Uyarılarımız üzerine 147 kitabın tamamı sitelerden kaldırılmıştır. Sosyal medya uygulaması olan Instagram üzerinden ülke geneline satış yaptığını tespit ettiğimiz iki sayfa hakkında işlem yapılmış ve sayfaların kapatılması sağlanmıştır.

Temmuz - Ağustos dönemi dolu baskın listesi için tıklayınız. 

Temmuz - Ağustos dönemi dijital korsan listesi için tıklayınız.