Şahsi Kopyalama İstisnası Tazminat Bedelleri Meslek Birlikleri Ortak Toplantısı

21.11.2017

Müzik Meslek Birliklerinin davetiyle 20 Kasım 2017’de tüm alanlardan Meslek Birlikleri temsilcileri, şahsi kopyalama istisnası tazminat bedellerinin (copyright levy) hak sahiplerine dağıtılmasını sağlamak amacıyla İstanbul’da bir araya geldi.

Şahsi kopyalama istisnası tazminat bedelleri ile ilgili mevcut ve taslak Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundaki (FSEK) ve yakın zamanda gündeme gelen torba yasadaki düzenlemeler konuşuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait bir özel hesapta bugüne kadar birikmiş olan bedellerin hak sahiplerine dağıtılması ve ileride yeni FSEK’te yer alması beklenen düzenlemelere ilişkin görüşlerin yer aldığı ve tüm Meslek Birliklerinin üzerinde anlaştıkları bir metin, ortak imza ile Kültür ve Turizm Bakanı’na iletildi. Ayrıca metni imzalayan tüm Meslek Birlikleri adına bir temsil heyeti oluşturularak Kültür Bakanı ile görüşmek üzere Bakanlık’tan randevu talebinde bulunuldu.

Meslek Birliğimizden temsilcilerin de katıldığı bu toplantıda, şahsi kopyalama istisnası tazminat bedellerinin hak sahiplerine dağıtılmasıyla ilgili çalışma yapmak üzere bir teknik komisyon oluşturuldu. Birliğimiz de bu teknik komisyonda görev aldı.