Özdemir Marmara Çarşısı ve Alemdağ Caddesi'nde Korsan Kitap Operasyonu!

2.5.2018

Meslek Birliğimiz ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü işbirliği ile Fikri Mülkiyet Suçları Büro Amirliği Ekipleri tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde Özdemir Marmara Pasajı ve Alemdağ Caddesi üzerinde bulunan 3 işyerine düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda çok sayıda yerli ve yabancı korsan kitap ele geçirildi.

       

Fatih'deki Özdemir Marmara Çarşısı'nda yapılan denetimlerde, bir kitabevi ve han içerisindeki merdiven boşluklarında 11.500 adet bandrolsüz kitap ele geçirilirken, Küçük Ayasofya Mahallesinde bulunan bir yayınevine düzenlenen operasyonda 15.740 adet bandrolsüz kitaba el kondu.

Yine aynı tarihte Ümraniye ilçesi Alemdağ caddesi üzerinde bulunan bir kitabevine düzenlenen operasyonda 50 adet korsan kitap ele geçirildi.

Üç operasyonda ele geçirilen ve tasnif işlemleri devam eden kitapların ağırlıklı olarak Pegasus, Destek, Timaş, İletişim, Martı, Palme, Beşir, Beta, İmge, Küre, Pearson ve Esma yayınevlerine ait olduğu tespit edildi. Ele geçirilen korsan kitaplar İl Denetim Komisyonunun deposuna kaldırılırken şüpheli 3 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.