OCAK- ŞUBAT 2020 DÖNEMİ KORSANLA MÜCADELE RAPORU

16.3.2020

Meslek Birliğimiz, Ocak ve Şubat ayları içerisinde İstanbul, Ankara, Aydın ve Şanlıurfa olmak üzere 4 farklı ilde 22 işyerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. Avukatlarımız ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurulardan arama izni verilen iş yerlerinde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonucu, 90.520 adedi kitap olmak üzere toplam 108.873 adet korsan materyale el konuldu.

-Fotokopi yoluyla yasadışı çoğaltım: Ankara ve Şanlıurfa’da fotokopi yoluyla korsan kitap çoğaltımına dair Birliğimize gelen ihbarlar titizlikle değerlendirilmiş, İl Denetim Komisyonlarına gerekli yazılar yazılarak söz konusu iş yerlerinin denetlenmesi için girişimlerde bulunulmuştur. Arama izni verilen iş yerlerinde toplam 183 adet fotokopi kitaba el konulmuştur.

 -Kültür kitapları (kurgu-kurgu dışı kitaplar): İstanbul Bağcılar ve Beylikdüzü’nde bulunan depolara yapılan baskınlarda 26.532 adet, Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan depolara yapılan baskınlarda ise 51.980 adet korsan materyale el konulmuştur. 2020 yılı Ocak-Şubat aylarında kültür kategorisinde toplam 78.512 adet korsan materyal yakalanmıştır.
İthal kitaplar: İstanbul’da Kadıköy Akmar Pasajı ve Ankara’da Olgunlar Sokak çevresinde araç işinde satış yapan şahıslara yapılan denetimlerde ise toplam 9.009 adet ithal eğitim kitabının korsanına el konulmuştur.Tasnifi yapılmamış kitaplar: Bu baskınların haricinde İstanbul’da Kadıköy Akmar Pasajı, Fatih Özdemir Marmara Çarşısı, Ankara Olgunlar ve Karanfil Sokakta korsan kitap satışı yaptığı tespit edilen iş yerlerine yapılan denetimlerde ise toplam 21.169 adet korsan kitaba el konulmuştur. El konulan kitaplar tasnif işlemleri yapılmak üzere il denetim komisyonu depolarına teslim edilmiştir.

-Dijital korsan: Ocak ve Şubat ayları içerisinde dijital korsana karşı yürüttüğümüz mücadele kapsamında içerisinde çok sayıda üyemize ait kitabın da paylaşımını yapan https://z-lib.org/ adlı site için savcılığa başvurularak siteye erişimin engellenmesi sağlanmıştır. Bu site dışında yine üyelerimize ait kitapların paylaşımını yapan üç site için daha erişimin engellenmesi başvurusunda bulunulmuştur.