Dijital Korsan Sosyal Medyada

23.10.2018

Her geçen gün WhatsApp ve benzeri sosyal medya platformları aracılığıyla korsan kitap paylaşımları artarak devam etmektedir. Bin bir emekle birden fazla kişinin katkısıyla hazırlanan kitapların sosyal medya aracılığıyla paylaşılması yazar ve yayınevlerini ciddi maddi kayıplara uğratmakta, varlıklarını sürdürme mücadelesiyle baş başa bırakmaktadır.

Bunun en son örneklerinden biri de Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal adlı kitabıdır. Sosyal medya hesapları üzerinden hızla yayılan korsan paylaşımlar nedeniyle ciddi hak kayıpları yaşanmaktadır.

Hak sahibinden izin alınmadan eserlerin WhatsApp ve benzeri uygulamalar marifetiyle paylaşılması ve erişime sunulması emek hırsızlığıdır ve suçtur. Birliğimiz kurulduğu günden bu yana bu tip emek hırsızlıkları ile mücadele etmektedir. Yaptığımız hukuki başvurular sonrasında emek hırsızlığını yapan ve bu eyleme ortak olanlar mahkemelerde yargılanmakta ve cezalara çarptırılmaktadır.

Kitap, kültürel hayatın çeşitliliği, zenginliği ve demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurudur. Bu ilkeleri hayata geçirebilmenin en temel şartı emeğin desteklenmesi ve korunmasıdır. Her kitap yazarın ve yayınevi çalışanlarının yıllar süren emeğiyle sizlere ulaşmaktadır. Herkesi bu emeğe sahip çıkmaya ve korumaya davet ediyoruz.

Hak sahiplerinden izin alınmadan gerçekleştirilen bu tip eylemlere karşı hukuki yaptırımların sonuna kadar takipçisi olduğumuzu kamuoyu ile bir kez daha paylaşırız.