Akmar ve Özdemir Marmara Çarşılarında Korsan Kitap Operasyonu!

13.9.2017

Meslek Birliğimiz ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü işbirliği ile Fikri Mülkiyet Suçları Büro Amirliği Ekipleri tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde Akmar ve Özdemir Marmara Pasajında bulunan 9 kitabevine düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda çok sayıda yerli ve yabancı korsan kitap ele geçirildi.

Kadıköy'deki Akmar Pasajında yapılan aramalarda, 8 kitabevinin önündeki tezgahlarda ve raflarda dizili halde bulunan 8.396 adet bandrolsüz kitaba el konuldu.

Yine aynı tarihte Beyazıt'ta bulunan Özdemir Marmara Çarşısında bir kitabevinde yapılan aramada ise herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.

Her iki operasyonda ele geçirilen ve tasnif işlemleri devam eden kitapların ağırlıklı olarak Oxford, Hueber, Cambridge, Macmillan, Express Publishing, National Geographics, Eli, Cornelsen, CLE, Penguen, Collins, Nüans, Hachette, Edelsa, Black Cat, Pearson, Langenscheidt, Richmond, Discovery, Destek, Yapı Kredi, Koridor, Pegasus, Metis, Can, Timaş, Doğan, Epsilon, MM Publishing, Kolektif, İletişim, Everest, İthaki, Alfa ve NTV yayınevlerine ait olduğu tespit edildi. Ele geçirilen korsan kitaplar İl Denetim Komisyonunun deposuna kaldırılırken şüpheli 8 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.