5846 Sayılı Yasa Çerçevesinde Kurulan İl Denetim Komisyonları Eğitim Semineri

9.11.2017

Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği, Telif Hakları Genel Müdürlüğünün katkılarıyla 01 – 03 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya’da İl Denetim Komisyonları üyelerine yönelik, “5846 Sayılı Yasa Çerçevesinde Kurulan İl Denetim Komisyonları Eğitim Semineri” başlıklı bir seminer düzenledi.

Seminere Telif Hakları Genel Müdürlüğü yetkilileri, İl Denetim Komisyonları temsilcileri, İstanbul Ceza Mahkemelerinde görevli hakim ve savcılar, Türkiye Yayıncılar Birliği Hukuk Danışmanı, Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği Hukuk Müşaviri ve Meslek Birliğimizden Başkan Yardımcısı Mustafa Aksoy, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tanıttıran ile Şerif Aras Doğruel ve Cenk Balaman katıldılar.

EĞİTİMYAYBİR Başkanı Celal Musaoğlu’nun yapmış olduğu açılış konuşmasından sonra ilk gün birinci oturumda İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sait Ramazan Tiyek ve Emekli Hakim Türkay Alıca, 5846 Sayılı Kanuna göre eser bağlamında koruma ilkeleri ve eser sahipliği konularında birer konuşma yaptılar.

Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci oturumda; Türkiye Yayıncılar Birliği Hukuk Danışmanı Ümit Altaş ve Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği Hukuk Müşaviri Abdullah Egeli, yayıncılıkta korsan faaliyetlerin etkileri, meslek birlikleri, korsan çoğaltım ve yayınların niteliği konulu birer sunum gerçekleştirdiler.

Seminerin ikinci günü Telif Hakları Genel Müdürlüğü Elektronik Belge Yönetim Sistemi Proje Sorumlusu Ersin Eren, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Erol Demirtaş ve Emekli Hakim Türkay Alıca, bandrol otomasyon sistemi, bandrol suçları ve Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemeleri uygulamaları ve İl Denetim Komisyonlarının tutanakları konularında değerlendirmelerde bulundular.

İkinci gün öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda; Emekli Savcı M. Nevhan Akyıldız, denetim komisyonlarının yapısı, niteliği, görevleri, yetkileri, çalışma ilke ve yöntemleri ile Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda ceza soruşturması, hak sahipliği belgeleri ve şikayet dilekçeleri konularında değerlendirmelerde bulundu.

Sempozyumun üçüncü günü Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkan Vekili Mehmet Akif Tozlu, denetim komisyonlarının mali yükümlülükleri ve ikramiye ödemeleri konulu bir sunum gerçekleştirirken, Meslek Birliğimiz Yönetim Kurulu üyesi Hakan Tanıttıran söz alarak yayıncıların içinde bulunduğu ekonomik durum ve korsanın, yayıncılık sektörüne etkileri konularında açıklamalarda bulundu.

Oldukça verimli geçen sempozyumun kapanış konuşmasını Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği Başkanı Celal Musaoğlu yaptı. Katılan konuşmacılara plaket takdim edilirken, İl Denetim Komisyonları temsilcilerine de katılımlarından dolayı birer sertifika verildi.