5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Hukuk Uygulamaları Sempozyumu

31.10.2016

26 – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında Bodrum’da Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği (EĞİTİMYAYBİR), Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), Telif Hakları Genel Müdürlüğü (THGM) ve Yargıtay’ın katkılarıyla “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Hukuk Uygulamaları” başlıklı bir sempozyum gerçekleştirildi.

Sempozyuma, Telif Hakları Genel Müdürlüğü Yetkilileri, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyeleri, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi, İstanbul - Ankara Hukuk mahkemelerinde görevli Hakim ve Savcılar, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, üniversitelerden öğretim üyeleri ve Meslek Birliğimizin Başkanı Serhat Baysan ve Hukuk Danışmanımız Abdullah Egeli katıldılar.

EĞİTİMYAYBİR Başkanı Celal Musaoğlu, Meslek Birliğimiz Hukuk Danışmanı Abdullah Egeli, ve Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı Ahmet Özgan’ın yapmış oldukları açılış konuşmalarından sonra sempozyumun ilk günkü birinci oturumunda İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ateş ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Okutan Nilsson, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa genel bakış, eser sahibinin mali ve manevi hakları, hakların sınırlandırılması, iktibas serbestisi ve intihal konularında birer konuşma yaptılar.

Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci oturumda; Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyesi Dr. Adem Aslan ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi Uğur Çolak, Eser ve hak sahiplerine sağlanan koruma, hukuk davaları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında sözleşme ve tasarruflar konulu birer sunum gerçekleştirdiler.

Sempozyumun ikinci gününde; Ankara 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Hakimi Fethi Merdivan ve Avukat Türkay Alıca söz alarak, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda bağlantılı haklar ve haksız rekabet konularında değerlendirmelerde bulundular.

Oldukça verimli geçen sempozyumun kapanış konuşmasını Birliğimizin Hukuk Danışmanı Abdullah Egeli yaparken, katılan tüm konuşmacılara plaket takdim edildi.