55. Kütüphane Haftası Devam Ediyor

3.4.2019

Değişen Toplum Dönüşen Kütüphane temalı 55. Kütüphane Haftası, 25-31 Mart 2019 tarihleri arasında çeşitli illerde farklı etkinliklerle kutlandı. 

Kamu kurumlarının, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel kuruluşların desteklediği Kütüphane Haftası kapsamında Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu OKUYAY projesi tanıtıldı ve 81 İlde Kitap Okuyoruz etkinliği gerçekleştirildi. 

Hafta boyunca düzenlenen panel, konferans, söyleşi, sergi, seminer, atölye, dinleti gibi etkinliklerde okuma kültürü, özel konu kütüphaneleri, teknoloji bağımlılığı ve okuma kültürü, kataloglama, çocuk ve gençlik kütüphaneleri, arşivleme, sosyal medya ve kütüphaneler, elektronik kaynaklar, referans kütüphaneciliği, bilgi hizmetlerinde dönüşen mekanlar, bilgi okuryazarlığı, büyük veri gibi konular ele alındı. 

Birliğimizin dinleyici olarak katıldığı “Özel Konu Kütüphaneleri” panelinde özel kütüphaneler kategorisinde yer alan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, İKSV Bilgi Belge Merkezi ve İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Kütüphanesi’nin (MİAM Müzik Kütüphanesi) temsilcileri yer alarak sahip olunan eser içerikleri, mekânda düzenlenen etkinlikler ve projeler ile ilgili bilgiler paylaştılar.

Etkinlikler İstanbul’da bu hafta da devam ediyor. İstanbul programının son etkinliği 5 Nisan 2019 Cuma günü gerçekleştirilecek. 

http://kutuphanehaftasi.istanbulkutuphaneci.org/