“Yeni İpek Yolu’nu kurmak istiyoruz”

1.10.2013

Bu yıl 2-10 Kasım tarihleri arasında 32’ncisi gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu olan Çin Halk Cumhuriyeti, 200 yayınevi temsilcisi, 15 yazar ve 17 sanatçı ile boy gösterecek.

26 Eylül 2013 tarihinde düzenlenen ve Pekin Kitap Fuarı Direktörü Zhang Jichen’in de katıldığı basın toplantısında Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu da hazır bulundu. Fuarın son yıllarda ziyaretçi sayısındaki artışla Avrupa’nın en büyük kitap fuarı haline geldiğinden bahseden Kavukçuoğlu, “Çin, ekonomik gelişmesine paralel çok büyük bir kültürel gelişmeye de sahip. Yayıncılığı da gittikçe daha önemli bir yere sahip oluyor” vurgusunu yaptı.

Pekin Kitap Fuarı Direktörü Zhang Jichen ise onur konuğu olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiği konuşması boyunca Türkiye ile Çin’in arasındaki ilişkilerin pekişecek ve farklı kültürlerin bir araya gelecek olmasının önemini belirtti:  “Eskiden İpek Yolu, iki kültür arasındaki bağlantıyı kurardı. Biz de bu fuarla Yeni İpek Yolu’nu kurmak istiyoruz.” Ardından Uluslararası Salon’da ve farklı yerlerde yapılacak etkinlik, seminer ve sergilerin detaylı programını aktaran Jichen, 2014’de, Türkiye’nin onur konuğu olacağı Pekin Kitap Fuarı için duydukları heyecanı dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Kitap/Radikal